MEDVEĎ A PYTAČKY (A. P. ČECHOV)

od | mar 29, 2022 | Repertoár

Predstavujeme vám DIVADELNÉ PREDSTAVENIE: MEDVEĎ A PYTAČKY (A. P. Čechov) v podaní Divadla RAMAGU. Premiéra: 4. 2. 2022.

Réžia: Vlado Benko

Hrajú: Lívia Frankovská, Zdenko Dudžák, Lukáš Marhefka

Cena predstavenia: Od 350€ (plus cestovné náklady)

O autorovi: Anton Pavlovič Čechov sa narodil v Taganrogu ako prostredné zo šiestich detí v rodine obchodníka s potravinami. V Taganrogu navštevoval v rokoch 1868 až 1879 miestne gymnázium. Rád hrával divadlo s ochotníkmi a chodil na predstavenia miestneho divadla. Taktiež sa začal venovať písaniu anekdot a frašiek. Po ukončení gymnázia sa presťahoval do Moskvy, kde na Fakulte medicíny Moskovskej univerzity získal diplom lekára. Zo svojich príjmov živil svojich rodičov a súrodencov. Čechov pracoval ako lekár, na svojom statku zadarmo ošetroval sedliakov. Od roku 1882 písal pre petrohradské noviny Peterburskaja gazeta a Novoje vremja. Napriek tomu, že v tej dobe bol považovaný za známeho spisovateľa, on považoval písanie iba za svoje hobby.

Vlado Benko: „S menom A. P. Čechov je spojená celá moja doterajšia tvorba. Od absolventského predstavenia (JEDNOAKTOVKY) kurzu režisérov s Petrom Sherhauferom r. 1974, cez poviedku CLIVOTA, s ktorou Divadlo Commedia Poprad bolo až na Celoslovenskej prehliadke, vrátane 1. miesta na Celoslovenskej súťaži v prednese prózy vo Svidníku, až po inscenáciu KEĎ MUŽI PLAČÚ, ktorú sme oprášili v r. 1993 a máme ju stále v repertoári. Keď ma oslovil principál Divadla RAMAGU, Lukáš Marhefka, či by som s nimi nenaštudoval divadelnú hru a podmienka bola, aby tam účinkovali dvaja muži a jedna žena, okamžite som si spomenul na jednoaktovky A. P. Čechova, neprekonateľného znalca ľudskej duše. Medveď a Pytačky patria medzi klenoty tohto klasika svetovej dramatickej tvorby, ale čo je najdôležitejšie, ponúkajú tvorcom nesmierne množstvo spôsobov a fantázie na inscenovanie a priam vyzývajú jednotlivých členov súboru k mimoriadnym výkonom. Na malom priestore postavy rozohrávajú smútok, faloš, intrigy, pretvárku, lásku, honbu za majetkom… Odkrývajú svoje vnútro, aby nakoniec všetko vyústilo do nespútanej zábavy a oslobodzujúceho smiechu. Lebo pán Čechov tak chcel… Ostáva mi len veriť, že predstavenie, ktoré je nadčasové a herci mimovoľne starnú s ním, bude dlhé roky v repertoári súboru a bude prinášať radosť aj hercom, aj divákom”        

Dĺžka predstavenia: 70 minút (1 prestávka)

Poďakovanie: Prešovský samosprávny kraj, Eva Kovalská, Benjamín Švikruha, OZETA, Igor Valkovský, Michal Ďuriš, Ján Gemza, Marián Marhefka, Simona Marhefková